هوکوبیت

ETF (Exchange Traded Fund) چیست؟

ETF (Exchange Traded Fund) چیست؟

ETF چیست؟ ETF ها یا صندوق‌های قابل معامله در سال 1993 برای اولین بار وارد بازار شدند و جایگاه مناسبی را میان سرمایه گذاران پیدا کردند به طوری که در حال حاضر ETF یکی از محبوب ترین راه های سرمایه گذاری شناخته شده است. این صندوق‌های قابل معامله به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که اوراق بهادار متنوعی را خریداری کرده، بدون آنکه با سرمایه‌ زیادی صرف کنند و درگیری زیادی با معاملات داشته باشند.

صندوق قابل معامله در بورس (ETF) نوعی از اوراق بهادار سرمایه گذاری تلفیقی است که بسیار شبیه به یک صندوق سرمایه گذاری مشترک عمل می کند. به طور معمول، ETF ها یک شاخص، بخش، کالا یا سایر دارایی های خاص را ردیابی می کنند. یک ETF را می توان برای ردیابی هر چیزی از قیمت یک کالای خاص گرفته تا مجموعه بزرگ و متنوعی از اوراق بهادار نسبت داد. ETF ها حتی می توانند برای ردیابی استراتژی های سرمایه گذاری خاص  نیز ساختار بندی شوند.

اولین ETF، SPDR S&P 500 ETF (SPY) بود که شاخص S&P 500 را ردیابی می‌کند و امروز نیز به‌عنوان یک ETF فعال معامله می‌شود.

تفاوت ETF و صندوق های سرمایه گذاری مشترک چیست؟
تفاوت ETF و صندوق های سرمایه گذاری مشترک

تفاوت ETF و صندوق های سرمایه گذاری مشترک؟

یک ETF صندوق قابل معامله در بورس نامیده می شود، زیرا درست مانند سهام در بورس معامله می شود. قیمت سهام یک ETF در طول روز معاملاتی با خرید و فروش سهام در بازار تغییر خواهد کرد. این برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که در بورس معامله نمی‌شوند و تنها یک بار در روز پس از بسته شدن بازارها معامله می‌شوند. علاوه بر این، ETF ها در مقایسه با صندوق های سرمایه گذاری مشترک مقرون به صرفه تر و نقدشونده تر هستند.

انواع ETF؟
انواع ETF

انواع ETF؟

انواع مختلفی از ETF در دسترس سرمایه گذاران است که می توانند برای ایجاد درآمد، سفته بازی و افزایش قیمت و پوشش ریسک در سبد سرمایه گذاران استفاده شوند. در اینجا به توضیح مختصری از برخی از ETF های موجود در بازار امروز می پردازیم.

1- ETF های اوراق قرضه چیست؟

ETF اوراق قرضه برای تأمین درآمد منظم به سرمایه گذاران استفاده می شود. توزیع درآمد آنها به عملکرد اوراق قرضه بستگی دارد. ممکن است شامل اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه شرکتی و اوراق قرضه کشوری و محلی باشند که به آنها اوراق قرضه شهرداری می گویند. برخلاف ابزارهای اساسی خود، ETF اوراق قرضه تاریخ سررسید ندارند. آنها معمولاً با حق بیمه یا تخفیف از قیمت واقعی اوراق معامله می شوند.

2- ETF سهام چیست؟

ETFهای سهام (صاحب سهام) شامل سبدی از سهام برای ردیابی یک صنعت یا بخش است. به عنوان مثال، یک ETF سهام ممکن است سهام خودرو یا سهام خارجی را ردیابی کند. برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سهام، ETFهای سهام کارمزد کمتری دارند و شامل مالکیت واقعی اوراق بهادار نمی‌شوند.

ETF سهام چیست
ETF سهام

3- ETF صنعت/ بخش

ETF های صنعت یا بخش، وجوهی هستند که بر یک بخش یا صنعت خاص تمرکز دارند. به عنوان مثال، یک ETF بخش انرژی شامل شرکت هایی می شود که در آن بخش فعالیت می کنند. هدف  ETF  های صنعت در واقع در این است که  با ردیابی عملکرد شرکت هایی که در آن بخش فعالیت می کنند، در معرض دید مثبت آن صنعت قرار گیرند. یکی از نمونه ها بخش فناوری است که در سال های اخیر شاهد افزایش سرمایه بوده است. در عین حال، عملکرد ناپایدار سهام نیز در ETF کاهش می یابد، زیرا آنها مالکیت مستقیم اوراق بهادار را شامل نمی شوند.همچنین ETF های صنعت برای چرخش در داخل و خارج از بخش ها در طول چرخه های اقتصادی استفاده می شود.

4- ETF کالا

همانطور که از نام آنها مشخص است، ETFهای کالا در کالاهایی از جمله نفت خام یا طلا سرمایه گذاری می کنند. ETF های کالا مزایای متعددی را ارائه می دهند. اول، آنها یک سبد سهام را متنوع می کنند و پوشش ریسک را آسان تر می کنند. به عنوان مثال، ETFهای کالا می توانند در هنگام رکود در بازار سهام، ایجاد زیرسازی کنند. دوم، نگهداری سهام در یک ETF کالا ارزان‌تر از تملک فیزیکی کالا است. به این دلیل که اولی شامل هزینه های بیمه و ذخیره سازی نمی شود.

5- ETF های ارزی

ETFهای ارزی ابزارهای سرمایه گذاری تلفیقی هستند که عملکرد جفت ارزها را که متشکل از ارزهای داخلی و خارجی هستند دنبال می کنند. ETF های ارزی اهداف مختلفی را دنبال می کنند. می توان از آنها برای حدس و گمان قیمت ارزها بر اساس تحولات سیاسی و اقتصادی یک کشور استفاده کرد. آنها همچنین برای تنوع بخشیدن به یک سبد یا به عنوان پوششی در برابر نوسانات در بازارهای فارکس توسط واردکنندگان و صادرکنندگان استفاده می شوند. برخی از آنها همچنین برای محافظت در برابر تهدید تورم استفاده می شوند.

- ETF معکوس
ETF های ارزی

6- ETF معکوس چیست؟

ETF های معکوس تلاش می کنند با  فرآیند short کردن سهام، سود حاصل از کاهش سهام را به دست آورند. شورتینگ فروش سهام، انتظار کاهش ارزش و خرید مجدد آن با قیمت پایین تر است. یک ETF معکوس از مشتقات برای شورتینگ سهام استفاده می کند. هنگامی که کاهش در بازار صورت می‌گیرد ، یک ETF معکوس به میزان متناسبی افزایش می یابد. سرمایه گذاران باید بدانند که بسیاری از ETF های معکوس، یادداشت های مبادله ای (ETN) هستند و ETF های واقعی نیستند. ETN یک اوراق قرضه است اما مانند سهام معامله می شود و توسط بانک حمایت می شود. حتماً با کارگزار خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا ETN برای سبد سهام شما مناسب می‌باشد یا خیر.

7- ETF اهرمی

یک ETF اهرمی به دنبال بازگشت چند برابری (مثلاً 2× یا 3×) در بازده سرمایه‌گذاری‌های اساسی است. به عنوان مثال اگر شاخص 1٪ کاهش یابد، ETF 2٪ ضرر می کند و اگر شاخص 1٪ افزایش یابد، ETF 2٪ بازدهی خواهد داشت.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.