پیشنهاد سردبیر مقالات

اپن سی

 • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • زمان مطالعه: 15 دقیقه
 • نویسنده: زهرا خطیبی

چکیده مطلب

آیا شما هم به دنبال پیدا کردن ان اف تی (NFT) مثل (CRYPTO PUNCKS) یا (Bored Ape Yacht Club) هستید که طی مدت زمانی کوتاه، چند صد برابر شوند؟ این کار بسیار دشوار است اما اگر یک مکان باشد که اینگونه الماسی را بتوان در آن پیدا کرد، قطعا آنجا اپن سی است.

مقدمه

آیا شما هم به دنبال پیدا کردن ان اف تی (NFT) مثل (CRYPTO PUNCKS) یا (Bored Ape Yacht Club) هستید که طی مدت زمانی کوتاه، چند صد برابر شوند؟ این کار بسیار دشوار است اما اگر یک مکان باشد که اینگونه الماسی را بتوان در آن پیدا کرد، قطعا آنجا اپن سی است.

NFT چیست؟

ان اف تی ها یک نوع منحصر به فرد آیتم های دیجیتالی است که در بلاکچین ذخیره می شود. اولین ان اف تی در سال 2012 به وجود آمد و اسم آن پروژه سکه های رنگی (Colored coins) نام داشت که این توکن ها بر روی شبکه بیت کوین قرار داشتند. بعد از این اتفاق، انواع مختلفی از ان اف تی ها به وجود آمدند  که می توان موجودیت آنها را مدیون توسعه های شبکه اتریوم دانست. همان گونه که اتریوم توکن های ERC-20  را راه اندازی کرد، توکن های  توکن های ERC-721 را هم به وجود آورد که یکی از تفاوت های مهم این دو توکن این است که ERC-721 برای ان اف تی ها استفاده می شود.

 

اپن سی چیست؟

اپن سی در سال 2017 راه اندازی شد. بنیان گذاران آن الکس عطالله و دوین فینزر هستند که مهندسان کامپیوتر و شیفتگان بلاکچین نیز بوده اند. این دو و تیمشان امروز در نیویورک سکنا گزیدند و از روز اول این پروژه سرمایه گذاران ریسک پذیر بسیاری در رشد این برنامه، وارد این پروژه شدند. این پروژه با رشد چشمگیرش، توانست سرمایه های زیادی از سرمایه گذاران خصوصی و سلبریتی ها نیز به دست بیاورد. یکی از این سرمایه گذاران کوین دورنت ستاره ان بی ای بوده.

استفاده از اپن سی

یادگیری نحوه چگونه استفاده کردن از اپن سی، بسیار کار ساده ایست. شما فقط باید در مرورگر خود نام این سایت(Opensea.io) را تایپ کنید و وارد بازار ان اف تی های این سایت شوید. البته به یاد داشته باشید اگر داخل ایران هستید، ملزم به استفاده از (VPN) هستید. بی شک تعداد زیادی از شما خوانندگان عزیز، ترجیح می دهید که از تلفن همراه برای بازدید از این سایت استفاده کنید و خبر خوب برای شما، راه اندازی نسخه رسمی IOS و Android اپن سی می باشد. برای ادامه، شما بایستی از یک والت اتریوم داشته باشید. راحت ترین والت برای اینکار، متامسک است. برای اتصال متامسک به اپن سی، کافیست وارد اپن سی شوید و سپس روی گزینه کانکت والت کلیک کنید. بدین شکل می توانید با استفاده از اتریوم(ETH)  یا متیک (MATIC) داخل والت، ان اف تی مورد نظر خود را خریداری کنید.

مطلب پیشنهادی: توکن «STEPN» چیست؟

کنجکاوی در اپن سی

یکی از جذاب ترین قابلیت های اپن سی، ایجاد توانایی دیدن ان اف تی افراد دیگر، با استفاده از آدرس اتریوم آن هاست. برای مثال آدرس (https://opensea.io/SC30) متعلق به ستاره ان بی ای، استیون کری می باشد. این قابلیت منحصر به فرد علاوه بر ایجاد فضای رقابتی برای نشان دادن هنر های دجیتالی، باعث ترغیب طرفداران افراد معروف به خریدن این محصولات می شود.

ویژگی های Open Sea

 • همانطور که قبلاً گفته شد، یکی از نقاط قوت اصلی OpenSea این است که یک بازار غیرمتمرکز را راه‌اندازی می‌کند که در آن تمام معاملات و فعالیت‌ها در زمان واقعی بر روی بلاک چین ثبت می‌شوند.
 • علاوه بر این، عملیات خود را در سه زیرساخت بلاک چین، از جمله اتریوم، Polygon و Klatyn گسترش داده است. به عبارت دیگر، می توانید NFT ها را بر اساس هر یک از این زنجیره ها در OpenSea خریداری کنید.
 • همچنین لازم به ذکر است که اوپن سی، برای تمامی ویژگی های اصلی خود از جمله ضرب کردن، خرید و فروش NFT ها، فرآیندهای قابل درک و آسان را ارائه داده است. در اصل، برای استفاده از پلتفرم نیازی به تجربه کدنویسی ندارید.
 • برای کسانی که با Polygon آشنا نیستند، این یک بلاک چین است که تراکنش با توکن های اتریوم و تعامل با برنامه های مبتنی بر اتریوم را ارزان تر می کند.

اعتبار سنجی در اپن سی

اولین قدم برای پیدا کردن ان اف تی معتبر، چک کردن برای داشتن تیک آبی آن پروژه در اپن سی است. تیک های آبی اپن سی، مانند تیک ها آبی اینستاگرام و توییتر هستند و هنگامی که ارزش ان اف تی های فروخته شدۀ یک کلکسیون از حد مشخصی عبور کند، توسعه دهندگان آن به این تیک دست پیدا می کند. نکته بعدی، تحقیق  راجب کامیونیتی ان اف تی مورد نظر می باشد. نکته آخر هم بررسی نسبت تعداد ان اف تی های موجود به صاحبان آن است. اگر هر نفر بیش از 5 ان اف تی از یک کلکسیون را داشته باشد، احتمال ایجاد تغییرات ناگهانی در قیمت آن ان اف تی به نفع خودشان وجود دارد.

نحوه خرید در اپن سی

برای خرید ان اف تی، شما باید به اندازۀ کافی اتریوم (ETH) در متامسک خود داشته باشید تا هزینه های تراکنش و قیمت خود آن ان اف تی پرداخت شود. برای کاهش کارمزد خرید بهترین کار خرید در زمانی است که سرور های اتریوم شلوغ نیستند و برای پیدا کردن این زمان های طلایی، استفاده از سایت www.ethgasstation.info است. به کمک این سایت می توانید از بهترین زمان خرید در شبکه اتریوم مطلع شوید.  در ادامه دو راه برای خرید دارید. اولین راه پراخت کامل هزینه و خرید آنی ان اف تی مورد نظر است. نحوۀ دوم، پیشنهاد قیمتی پایین تر از قیمت اصلی است.

نحوه فروش NFT در اپن سی

1- از وب سایت opensea.io، تصویر نمایه خود را در بالا سمت راست انتخاب کنید و سپس روی نمایه کلیک کنید.

انتخاب تصویر نمایه

2- NFT مورد نظرتان را برای فروش از کیف پول خود انتخاب کنید. اگر NFT برای فروش در دسترس ندارید، برای شروع آموزش ساخت NFT ما را در بخش مقالات بررسی کنید.

3- Sell را در بالا سمت راست انتخاب کنید تا به صفحه مورد نظر بروید.

انتخاب sell در اوپن سی

4- در این قسمت می‌توانید قیمت و نوع فروش را انتخاب کنید. همچنین می توانید مدت زمان فروش را تعیین کنید. گزینه‌های پیش‌فرض ۱ روز، ۳ روز یا ۱ هفته هستند. اما می‌توانید با استفاده از تقویم یک مدت زمان سفارشی نیز تنظیم کنید.

رزرو کالا برای خرید خاص

5- در نهایت، شما همچنین می توانید کالا را برای یک خریدار خاص رزرو کنید. برای انجام این کار، به سادگی آدرس آنها را در فیلد زیر برای یک خریدار خاص قرار دهید.

هزینه های فروش

6- در قسمت هزینه ها، هزینه‌های بالقوه فروش را مشاهده خواهید کرد. به طور مثال در این مورد، این فروش شامل هزینه خدمات اوپن سی 5/2 درصد، درآمد بدست آمده 10٪  ودر مجموع 5/12% است. این بالاترین درصدی است که می توان از فروش NFT در OpenSea کسر کرد.

تکمیل عملیات فروش

7- تکمیل عملیات فروش

در این مرحله از شما خواسته می شود تا با به اصطلاح امضای معامله، فروش خود را تأیید کنید.

لطفاً توجه داشته باشید، اگر قبلاً هرگز در OpenSea نفروخته اید، ابتدا باید کیف پول خود را مقداردهی اولیه کنید. همچنین، اگر موردی که فهرست می‌کنید از طریق یک قرارداد سفارشی ساخته شده است و در اپن سی موجود نباشد، ممکن است یک تأییدیه و امضای اضافی لازم باشد تا به OpenSea اجازه دهد تا کالا را از طرف شما معامله کند.

تاییدیه فروش

8- در مرحله آخر، پس از تکمیل لیست شما، یک تاییدیه پاپ آپ مانند زیر دریافت خواهید کرد.  اکنون می‌توانید لیست خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

مرحله آخر اوپن سی

نحوۀ بارگذاری ان اف تی در اپن سی

اگر شما تمایل به لیست کردن قطعۀ دیجیتالی خود بر روی اپن سی دارید تنها کافیست متامسک خود را با اپن سی متصل کنید سپس روی عکس پروفایل خود کلیک کرده و در قسمت My collections بر روی Create a collection  کلیک کنید. در مرحلۀ بعدی، می توانید عکس بک گراند کلکسیون، توضیحات و لینک صفحات مجازی خود را قرار دهید. در ادامه شما با گزینه ای به نام Royalty fees روبرو خواهید شد که به شما، پس از هر خرید و فروش ان اف تی ساخته شده به دست خودتان، سودی تعلق میگیرد. شما می توانید درصد این سود را، در مرحلۀ ذکر شده مشخص کنید. بعد از این مرحله، شما باید شبکۀ مورد نظر خود را از بین پالیگان و اتریوم انتخاب کنید. سپس نحوۀ چینیش ان اف تی های خود را از بین چند حالت پیش فرض انتخاب می کنید و بعد به صفحۀ اصلی اپن سی بازگشته، بر روی گزینه Create  کلیک کرده و فایل های مورد نظر خود را آپلود می کنید.  این فایل ها می توانند فرمت های مختلفی داشته باشند از JPG،PNG،MP3 گرفته تا تعداد بسیاری دیگر از فرمت های موجود. اما نهایت حجم فایل، می بایست 40 مگ باشد و نه بیشتر. در آخر شما می توانید نام کلکسیون خود و توضیحات خاصی در مورد نادر بودن هر یک از شاخص های ان اف تی های خود را در قسمت Properties وارد کنید.

بخوانید: ایردراپ چیست؟

معایب Opensea

1- پشتیبانی نکردن از فیات

یکی از این موارد مربوط به پرداخت های فیات است. OpenSea در حال حاضر از پرداخت با ارزهای معمولی مانند USD یا AUD پشتیبانی نمی کند. اگرچه برخی از ویژگی‌ها مانند سفارشی‌سازی پروفایل و پرداخت مستقیم فیات هنوز در دسترس نیستند، اما پلتفرم قول داده است که به زودی این ویژگی‌ها را اضافه کند.

2- تمرکز

همچنین ابهاماتی در مورد اوپن سی مبنی بر عدم تمرکز وجود دارد. OpenSea یک صرافی متمرکز NFT است. به این ترتیب شبیه کوین بیس است. پروژه های NFT به طور مرکزی میزبان ابرداده ها و محتوا هستند.

در حال حاضر، هیچ کیف پول NFT مقیاس پذیری وجود ندارد. مشاهده اطلاعات NFT شما در خارج از پلتفرم هایی که در آن فروخته می شوند دشوار است. اما این مشکلی است که ممکن است در آینده نزدیک حل شود.

3- مسائل امنیتی

یک اشکال در بازار OpenSea NFT به هکرها اجازه داد تا NFT های کمیاب را با قیمتی بسیار کمتر از ارزش بازار سرقت کنند و سپس آنها را با سودهای کلان دوباره فروختند. در نهایت بیش از یک میلیون دلار به جیب زدند. برخی معتقدند که OpenSea یک رابط کاربری بصری و امنی را ایجاد می کند.

سخن پایانی

یکی از مهم ترین فاکتور های ان اف تی ها، رشد لحظه ای اکوسیستم آن ها است. این رشد باعث ایجاد بازار های دیگر همچون متاورس برای رقابت با اپن سی است اما پیش گیری رقبا از اپن سی بسیار دور از انتظار می باشد. کار با اپن سی بسیار ساده است و نه تنها هنرمندان بلکه تریدر ها، و نگه دارنده ها نیز از این اپن سی سود می برند.

نظر خود را اضافه کنید

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مطالب مرتبط
  ۱ خرداد ۱۴۰۱

  یک بانک سوئیسی خدمات رمزنگاری را به مشتریان ثروتمند ارائه می کند

  • نویسنده
   احسان فرهمند
  • زمان مطالعه
   5 دقیقه
  بیشتر
  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

  بیل گیتس همچنان یکی از منتقدان سرسخت بیت کوین باقی ماند!

  • نویسنده
   احسان فرهمند
  • زمان مطالعه
   10 دقیقه
  بیشتر
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  معاملات نهنگ Cardano به بالاترین حد 4 ماهه خود رسید

  • نویسنده
   فاطمه رجبی
  • زمان مطالعه
   5 دقیقه
  بیشتر